Větrání je činnost, kterou bychom měli dělat každý den. Někteří z nás ji mají již zautomatizovanou. Často však lidé nevětrají tak, jak by správně měli. Je to možná zvláštní, ale i v takové činnosti jako je větrání lze udělat opravdu spoustu chyb. Možná je děláte také. Ale nebojte se, stačí se jen naučit několik zásad. Díky nim se zbavíte těžkého a vydýchaného vzduchu v místnosti a také předejdete rosení oken, tvorbě plísní v místnosti nebo negativnímu působení těchto faktorů na vaše zdraví.

Jak správně větrat v domě s hliníkovými okny

Větrání v zimním období

Zatímco v létě si každý den otevřeme okna dokořán dobrovolně, v zimě někteří z nás větrat zapomínají. Nechtějí nechat unikat teplo z domu ven. Je spousta lidí, kteří si nechtějí domů pouštět mráz a tak raději nevětrají vůbec. To však rozhodně není zdravé. Vydýchaný vzduch v místnostech je třeba čas od času vyměnit za nový. U většiny nových hliníkových oken lze použít mikroventilaci. Ta se však pro větrání v zimě rozhodně nehodí. V zimních mrazivých měsících na mikroventilaci zapomeňte. Protože se v drážce mezi křídlem a rámem okna může nashromáždit voda. Pokud bude mrznout, zamrzne tam. V zimě je tak vhodné otevírat okna celá. Ale nebojte. Větrat nemusíte dlouhou. Stačí je otevřít třeba na pět minut.

 

Větrání na jaře a na podzim

Pokud už jsou teploty venku přijatelné a nehrozí mráz, můžete pochopitelně během dne nechat okna otevřená na mikroventilaci. Přesto je však vhodné alespoň jednou denně vyvětrat opravdu pořádně. Okna můžete na jaře nebo na podzim nechat otevřená i na 15 minut. Pokud vás v domě trápí vlhkost, pak není vhodné větrat za deštivého počasí. Větrnost vzduchu v domě by se tak totiž ještě zvýšila. Pokud je to jen trochu možné, větrejte v tomto období několikrát za den.

 

Jak správně větrat hliníkovými okny

Ideální způsob větrání je zcela otevřený okny. Větrání by mělo být krátké a intenzivní. Nejlepší je vytvořit v bytě průvan. Vhodné je nevětrat jen jednou denně, ale klidně třikrát nebo čtyřikrát. Pokud chodíte do práce a takto často větrat nezvládnete, zkuste vyvětrat alespoň vždy po probuzení a předtím než půjdete spát. Díky tomuto způsobu větrání docílíte kompletní výměny vzduchu z interiéru. Díky krátkému větrání se však vzduchem z venku nestihnou ochladit stěny místnosti.

 

Chci nezávaznou kalkulaci montáže oken

 

Kdy má smysl mikroventilace

Nová okna, včetně hliníkových oken, mají funkci mikroventilace. Mezi oknem a okenním rámem vznikne při tomto způsobu větrání jen maličkatá mezera. Touto mezerou pak zvenku proudí vzduch dovnitř. Mikrovětrání je ideální spíše do teplejších dnů. Jak již bylo řečeno, nehodí se do mrazů. Mikroventilace však není ideální ani v případě vlny veder. Mikroventilace je ideální s lehkým vánkem.

 

Rizika špatného větrání

  • V bytě se vám začnou tvořit plísně vlivem ochlazování stěn okolo oken.
  • Pokud budete větrat málo, sníží se vaše produktivita. Vydýchaný vzduch zajistí jen únavu a ospalost.
  • Při dlouhém větrání si do místnosti pouštíte zbytečně mnoho nečistot z venku. Prach, pyl a případně také výpary z aut nebo z komínů.
  • Pokud máte doma alergika, může ho vzduch z ulice dráždit, v takovém případě je ideální větrat po dešti.

 

Kroky k ideálnímu větrání:

  • Větrejte krátce a častěji.
  • Větrejte po celý rok, i v mrazech a vedrech.
  • Vždy vyvětrejte místnost před spaním.
  • S novými okny větrejte častěji, než jste byli zvyklí.

 

Jiné způsoby větrání

Kromě běžného způsobu větrání okny si můžete pomoci také moderními technologiemi jako jsou ventilátory nebo rekuperace. Nutno říci, že ventilátory nejsou nijak finančně náročné a přitom mají dobrou výkonnost. Nejčastěji se umisťují do kuchyní, ale také do koupelen nebo na toalety. Tedy do prostorů, kde se drží větší vlhkost. Ventilátory však odvádí pouze vzduch z místnosti. Nejde tedy o přímé větrání. Ventilátor však dokáže vzduch v místnosti opravdu rychle vyměnit. Z toho důvodu se ventilátory používají zejména v bytech, kde je vlhkost vzduchu vyšší.

 

Máte zájem o opravdu moderní systém větrání? Pak se zaměřte na rekuperaci. Ta zajišťuje čerstvý vzduch do domácnosti bez jakýchkoliv tepelných ztrát. Jedná se o ekologické řešení větrání. Rekuperační jednotka se montuje do obvodových zdí nebo dokonce do okenních rámů. Moderní technologie zajistí odvod odpadních plynů a přitom se v místnosti udrží většina tepla. Rekuperace je hojně využívaná především u novostaveb a pasivních domů.